Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

104

Bir şirket sermaye arttırma ihtiyacı hissettiğinde, yeni hisse senetleri piyasaya sürerken, bu durumda bedelli sermaye artırımı nedir sorusu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle borsa piyasasında yeni olan kişiler için bedelli sermaye artırımı mutlaka bilinmesi gereken bir kavramdır. 

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir
Veri İnceleme ( Bedelli Sermaye Artırımında Ne Yapmalı )

Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır? 

Bedelli sermaye artırımı durumunda bir şirket öz sermayesine karşılık olacak şekilde hisse senetlerinin bedellerinin ödenmesi vasıtasıyla genel kurul kararı sayesinde yeni hisse senetleri çıkararak, şirket sermayesinde arttırma elde eder. Çünkü bu durumda şirket kasasına daha fazla para girer. 

Bedelli Sermaye Artırımı Neler Sağlar?

Temel olarak bedelli sermaye artırımı nedir sorusu cevapladıktan sonra bu durumun sağladığı avantajlara bakılabilir. Öncelikli şekilde şirketin hisse senetlerine sahip olan kişiler, sahip oldukları pay oranında ve nakit ödeme yapma karşılığında, çıkarılan yeni hisse senetlerinden rüçhan hakkı sayesinde sahip olma şansı elde eder. 

Bedelli Sermaye Artırımında Ne Yapmalı
Verileri Değerlendirme ( Bedelli Sermaye Artırımı Neler Sağlar )

Maddi açıdan bakıldığında bedelli sermaye artırımı nedir sorusunun cevabı bağlamında da şirket, ödenmiş sermaye ve öz sermaye artışı sağlamaktadır. Piyasada yapılan işlemler sonucunda hisse senedi fiyatları ve piyasa değeri şirket açısından değişiklik gösterir. Ayrıca bedelli sermaye artırımı, rüçhan haklarında kısıtlama yapılarak, sadece yeni yatırımcılar için halka arz bağlamında olacak şekilde de yapılabilir. 

Bedelli Sermaye Artırımı Neden Avantajlıdır?

Şirketler için bedelli sermaye artırımı yeni bir finansman kaynağı sağlar. Çünkü büyüme yolu arayan şirketler, yeni kaynaklar arayan şirketler, finansal sıkıntı içerisinde olan şirketler ve sermaye artırımı sağlamak isteyen şirketler bedelli sermaye artırımını tercih edebilir. Yapılan yeni yatırımlar şirketin fon ihtiyacını karşılamaya yarar, piyasa değerlerini etkiler ve büyümeye yardımcı olur. 

Bedelli Sermaye Artırımında Ne Yapmalı
Olumlu ( Bedelli Sermaye Artırımı Neden Avantajlıdır )

Bedelli Sermaye Artırımında Ne Yapmalı?

Şirket için avantaj sağladığı kadar yatırımcı açısından bakıldığında da bedelli sermaye artırımında ne yapmalı sorusu önemli bir nokta oluşturur. Aslında bedelli sermaye artırımının hisse senedi için nasıl bir etkisi alacağı net olarak bilinmez. 

Eğer işletmenin yeni yatırımlar yapacağı ve bu yatırımların yeni bir kar oranı sağlayacağı düşünülüyorsa, hisse senedi fiyatları da artış sağlayacaktır ve bu nedenle rüçhan hakkı kullanılarak ya da yeni çıkan hisse senetlerinden alınarak kazanç elde edilebilir. 

Ancak öte yandan yine bedelli sermaye artırımında ne yapmalı sorusu bağlamında şirketin bedelli sermaye artırımından sonra kaynak sağlayarak kar elde etmesi veya yeni yatırımlar yapması değil finansal kaynak elde etmesi gibi bir durum varsa, hisse senedi fiyatları düşüş gösterebilir ve bu durumda özellikle rüçhan hakkı satışa çıkarılabilir.