Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

56

Çoğu zaman borsa piyasalarında yatırımcılar için endişe duyulan konulardan biri olması ile birlikte bedelsiz sermaye artırımı nedir sorusunun ele alınması ve açıklanması gerekmektedir. Temel olarak bedelsiz sermaye artırımı, bir şirketin sahip olduğu öz sermaye varlıkları dahilinde yer alan kaynakların birikmiş kısmını değerlendirmesi vasıtasıyla ödenmiş sermayesini yükseltmesi işlemi olarak görülmektedir. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir
Haber Araştırması ( Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir )

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcı açısından korkutucu olması ile birlikte bedelsiz sermaye artırımı nedir sorusunun cevabında bahsedildiği şekilde, ödenmiş sermayenin artırılması sağlanır. Çünkü aslında bedelsiz sermaye artırımı sayesinde hisse bölünmesi yaşanır. Bedelsiz sermaye artırımı yapılırken, kullanılan kaynaklar arasında; 

  • Dönem kârı, 
  • Varlık satışlarının ortaya çıkardıkları karlar, 
  • Temettü karları, 
  • Yeniden değerleme sonrasında elde edilen değer artışı,
  • Emisyon primi gibi kazançlar yer almaktadır. 

Bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirilirken hisse senedi sahibi olan ortaklardan ekstra bir kaynak istenmez ve bedelsiz şekilde hisse senetlerinin dağıtımı yapılır ve sermaye arttırma işlemi sağlanır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler
Grafik Değerlendirme ( Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır )

Bedelsiz Sermaye Artırımı Niçin Yapılır?

Bedelsiz sermaye artırımı sonucunda şirketler belirli avantajlar elde eder. Özellikle finans kaynağı sağlamak ile birlikte birçok şirket bedelsiz sermaye artırımı sayesinde vergi avantajı, enflasyon karşısında direnme gücü ve hisse senedi satışını arttırma fırsatı sağlamaktadır. 

Bedelsiz Sermaye Artırımının Avantajları Nelerdir?

Aslında bedelsiz sermaye artırımı hissenin bölünmesi olarak açıklanırken, hisse bölünmesi işleminin de özellikle likidite arttırma gibi bir avantajı bulunmaktadır. Çünkü borsada bazı hisseler belirli bir değeri geçtikten sonra artık akışkan bir hale gelmez ve bu nedenle likidite sağlamak için hisse bölünmesi fayda sağlayabilir. 

Farklı bir noktadan bakıldığında bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler sorusu açısından da belirli bir avantaj bulunmaktadır. Çünkü birçok yatırımcı durumu iyi analiz etmediğinde, elinde daha fazla hisse sayısı olması düşüncesine sahip olarak, 2 adet yarım hisseye 1 tam hisseden daha fazla para ödeme gibi bir hata yapabiliyor. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Hisseyi Nasıl Etkiler?
Grafik Okuma ( Bedelsiz Sermaye Artırımının Avantajları Nelerdir )

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Aslında bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler sorusunun cevabı açısından bakıldığında, yapılan bu işlem şirketlerdeki toplam piyasa değeri üzerinde bir etki oluşturmamaktadır. Ancak öte yandan hisselerin değerinde artışa neden olmaktadır. Çünkü daha önce bahsedildiği şekilde bedelsiz sermaye artırımı yapılacağı piyasa yayıldığı andan itibaren hisse değerlerinde artış görülmeye başlar. Zira içgüdüleriyle hareket eden yatırımcılar, daha fazla hisseye sahip olmak için daha yüksek değere sahip olacak şekilde bu hisse senetlerini satın almayı tercih eder.