Borsada Varant Nedir?

63

Piyasalarda sıklıkla kullanılan bir kavram olması ile birlikte borsada varant nedir sorusunun cevabı, özellikle birçok yeni yatırımcı tarafından merak edilmektedir. Varant, bir tahvil türü olması ile birlikte hisse senedi alma hakkı sağlamaktadır. Bugün bir menkul kıymet haline gelmiş olması ile birlikte hisse senedi piyasasında düşük değerler kapsamında yatırım fırsatları sağlamaktadır. 

Borsada Varant Nedir
Bilgisayardan Varant Takibi ( Borsada Varant Nedir )

Varant İçeriği Nedir?

Kısa bir şekilde borsada varant nedir sorusunun cevabı verildikten sonra varantın içeriğinde nelerin bulunduğuna da bakmak gerekecektir. Anlatıldığı şekilde varant piyasada bulunan mevcut varlıklara daha düşük prim ile yatırım yapma fırsatı sağlamaktadır. Bu çerçevede varant içerisinde hisse senedi başta olmak üzere kıymetli madenler, endeksler, döviz ve emtialar gibi menkul kıymetler sayesinde elde edilen opsiyonlar bulunmaktadır. 

Varant önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden temin edilmektedir. Bu kapsamda yine borsada varant nedir sorusu açısından da belirli bir tarihe kadar satın alma veya satılığa çıkarma hakkı tanımak ile birlikte kullanılabilir bir yatırım aracıdır. Yani peşin veya kaydi bir uzlaşı bağlamında kullanılabilecek sermaye piyasası araçları arasında varant çok cazip bir noktada görülmektedir. 

Borsada Varant Nedir
Mobil Varant Takibi ( Varant İçeriği Nedir )

Varant Özellikleri Nelerdir?

Pratik şekilde varant özelliklerine bakıldığında, ihraç edildikten sonra ikinci el piyasada işlem gösterme fırsatı sağlarlar ve farklı menkul kıymetler ile aynı şekilde takas işlemi gerçekleştirilebilir. Varant, kaldıraçlı bir özelliğe sahiptir ve türev bazlı bir finans ürünüdür. Ayrıca bir yatırımcı varant satın aldığında bir yükümlülük değil sadece hak satın almış olmaktadır. Menkul kıymete sahip olması bağlamında da varant opsiyon sözleşmesi olarak ihraç edilmektedir. 

Borsada Varant Nedir
Varant Araştırması ( Varant Özellikleri Nelerdir )

Varant Çeşitleri Nelerdir?

Değişen çeşitlere sahip olması ile birlikte varant çeşitleri açısından bakıldığında da özellikle işlem tipine göre, kullanım tipine göre ve yapısına göre çeşitler birbirinden ayrılmaktadır. İşlem tipine göre alım varantları ve satım varantları birbirinden ayrı bir yapıya sahiptir. 

Kullanım tipine göre Amerikan tipi varantlar, vade tarihine kadar istenen günde alma/satma hakkı sağlarken, Avrupa tipi varant vade tarihinde alma/satma hakkı sağlamaktadır. Yapısına göre varant ise aracı kurum varant aracı olarak görülmektedir. Bu bağlamda da sunulan varan çeşitleri arasında hisse senedi, varlık sepeti, döviz, endeks ve emtia gibi noktalar bulunur. Aracı kurumsuz yani geleneksel tahvil varantları ise ihraç eden şirkete ait hisselerin dayanak oluşturduğu varant türüdür. 

Varant Çeşitleri Nelerdir
Verileri Derleme ( Varant Çeşitleri Nelerdir )

Varant Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak varant çeşitleri çok geniş olduğu için avantajlı görülür ve alım/satım hakkı sağlar. Alım varantı alma hakkı sağlarken, satım varantı temel dayanağı satma hakkı verir. Risk düşük olmakla birlikte teorik olarak kar imkanı sağlarken, etkin bir şekilde kaldıraç ile kullanılabilir ve asimetrik doğrultuda bir getiri sağlayabilir. 

Dezavantajlar açısından bakıldığında ise varant öncelikle risk hesaplaması yapıldıktan sonra iyi bir şekilde yönetilerek kullanılmalıdır. Bu kapsamda varant alım işlemi öncesinde ihraç eden kişinin maruz kalacağı riskler mutlaka öğrenilmeli ve bu riskler izahname içerisinde bulunmalıdır. Ayrıca vadeli ürünler olduklarından dolayı sürecin etkin bir şekilde yönetilmesi gibi bir zorunluluk bulunmaktadır.