Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

53

Gelir elde etme gücüne sahip olan herkesin hayal ettiği finansal özgürlük noktası, birçok farklı ihtiyacın ve isteğin gerçeğe dönüşmesini sağlayan bir kavramdır. Çünkü bu özgürlüğün kazanılması ile beraber belirli bir birikim veya gelir seviyesi bağlamında kendi geçiminizi ve kendi kazancınızı yürütmeniz mümkün olacaktır.

Ekonomik özgürlük elde etmek, geçinmek yani ihtiyaçlarınızı karşılamak için herhangi birine muhtaç olmamanızı ve maddi olarak istediğiniz planları kendi kendinize yapabilmenizi sağlar. Aslında bu durumda yaptığınız işe dahi bağlı kalmadan maddi imkanlarınızı yönetmeniz mümkün hale gelirken, belli bir birikime sahip olduğunuzda finansal özgürlük elde edilebilir. Yani sahip olduğunuz birikimi doğru bir şekilde yöneterek, iyi yatırımlar ile daha fazla kazanç elde etmeniz gereklidir. 

Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?
Doğru Yatırım ( Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır )

Finansal Özgürlük Nasıl Elde Edilir?

Bir bireyin finansal özgürlük sahibi olabilmesi için örnek olarak 1 milyon TL veya 5 milyon TL gibi bir varlığa sahip olması önemli değildir. Önemli olan nokta, bu özgürlüğe sahip olabilmek için kişinin hayat standardı, günlük veya düzenli masrafları gibi kriterlerde yeterli maddiyat elde etmesi ve bu değeri oluşturması önemlidir.

Ülkemiz şartlarında düşünüldüğünde, bir kişinin çalışmadan yani herhangi bir yerde emek sarf etmeden finansal özgürlük elde etmiş olabilmesi için emeklilik yaşına ulaşması yani genellikle 65 yaşına kadar çalışması gibi bir durum bulunmaktadır. Bu durumda düzenli şekilde prim ödeme, bugüne kadar birçok ihtiyacını borçlar veya düzenli ödemeler ile karşılama ya da borç olarak görülebilecek tüm ödemeleri bitirme gibi noktalar yer alır.

Finansal Özgürlük Nasıl Elde Edilir?
Planlı Harcama ( Finansal Özgürlüğü Elde Etmek )

Finansal Özgürlüğü Kazanmak İçin Önemli Maddeler Nelerdir?

Kişi bu özgürlüğü elde etmek için genç bir yaştan başlayarak doğru taktiklerle birikimlerini değerlendirmelidir. Aslında bu sayede de emekliliğe ulaşmadan finansal özgürlük sahibi olabilir. Bu noktada mutlaka gayrimenkul, taşıt, vadeli hesaplar, dijital borsalar, kripto para, altın, döviz veya farklı bir yatırım aracını seçtiğinizde bu yatırım araçlarında sizi özgürlüğe taşıyacak uzun vadeli doğru yatırımları gerçekleştirmeniz gereklidir.

Yatırımlar, birikimler ve bu noktada gerçekleştirilen akılcı faaliyetler ile ekonomik özgürlük elde edilmesi için mutlaka yatırım yapmayı doğru şekilde öğrenmek gerekir. Kimi zaman iyi bir borsa eğitimi almak kimi zaman dolar veya altının kur düzeylerini sürekli bir şekilde takip ederek uzmanlaşmak gerekebilir. Bazen mobil yatırımları iyi bir şekilde analiz etmek gibi her nokta bu konuda size büyük faydalar sağlayacaktır. 

Finansal Özgürlüğü Kazanmak İçin Önemli Maddeler Nelerdir?
Ekonomik İstikrar ( Finansal Özgürlüğü Kazanmak )

Bu açıdan bakıldığında finansal özgürlük hangi işi yaptığınıza bağlı değil ne kadar akılcı davrandığınıza ve ne kadar iyi bir gelecek planlaması yaptığınıza bağlıdır. Bu durumda birey küçük esnaf, memur veya bir fabrika işçisi konumunda dahi istediği özgürlüğü çok genç yaşta elde etme şansına sahiptir.