Halka Arz Nedir?

89

Borsa piyasasında çok sık duyulması ile birlikte en çok merak edilen konular arasında halka arz nedir sorusu yer almaktadır. Bir şirketin Borsa İstanbul üzerinde yer alacak şekilde hisse senetlerinin satışa çıkarılmasını ilan etmesi, halka arz faaliyeti olarak adlandırılır. Bu temel yol ile birlikte tüm yatırımcıların şirket üzerinde hissedar olma yolu açılmaktadır.

Halka Arz Nedir
Şirket Araştırması Yapmak ( Halka Arz Nedir )

Halka Arz Neden Yapılır?

Borsa piyasasında halka arz nedir sorusu kadar neden yapıldığı da önemli bir sorudur. Halka arz gerçekleştirmesinin arkasında başarılı ve büyüme oranlarının yüksek olması bulunabilir. Bir şirket, yatırımcılar üzerinden fon elde edebilmek açısından arz gerçekleştirebilir. Ayrıca bazı şirketler de finans açıkları ile karşılaştıklarında, banka kredileri veya borçlanma yerine bu yöntemi tercih etmektedir. 

Halka arz işlemi gerçekleştirildiğinde, aslında öte yandan yatırımcılar için de bir fırsat sunulmaktadır. Çünkü yatırımcılar arz gerçekleştiren şirketin hisse senetlerini satın aldıklarında, bu değer üzerinde yatırım yapabilir ve uzun vadede olumlu sonuçlar elde edebilir. 

Halka Arz Nedir
Şirket Yöneticisi ( Halka Açılan Şirketler )

Halka Arz Nasıl Yapılır?

Yine halka arz nedir önemli bir soru olarak nasıl yapılır sorusu bağlamında da şirketlerin halka arz gerçekleştirmesi için birincil ve ikincil olmak üzere iki dönem bulunmaktadır. Bu kapsamda birincil dönemde daha önce halka açık olmayan şirketler ilk defa arz gerçekleştirebilir. Ancak daha önceden arz gerçekleştirmiş şirketlerin düşük bir oran ile işlem yapması nedeniyle ikinci defa arz gerçekleştirilmesi ile daha yüksek hisse senedi yatırımcılara sunulabilir.

Halka Açılan Şirketler
Piyasa Analizi ( Halka Arz Nasıl Yapılır )

Halka Arz Koşulları Nelerdir?

Piyasada halka açılan şirketler öncelikle aracı kurumlar ile iletişim sağlamalıdır. Aracı kurum ile iletişim gerçekleştirilerek, bir aracılık sözleşmesi imzalanır. İşlemleri gerçekleştirmeye yetkili bir aracı kurum sayesinde piyasada yer alma şansı elde edilir. 

Bir sonraki aşamada aracı kurum sayesinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile iletişim gerçekleştirilerek, yine bir sözleşme imzalanmalıdır. Bu sayede halka açılan şirketler arz sonrasında SPK denetiminde yer alır ve SPK kararlarına uygun şekilde hareket ederler.

Son aşamada şirket Borsa İstanbul ve SPK uzmanları tarafından incelendikten sonra merkez bina, piyasa değeri, genel faaliyetler gibi her nokta göz önünde bulundurularak, gereken koşulları sağladığında arz işlemlerinin gerçekleştirilmesi için fiili aktivasyon sağlanır. 

Halka Açılan Şirketler
Şirket Haberleri ( Halka Arz Koşulları )

Halka Açılan Şirketler Dezavantaj Yaşar Mı?

Çoğu noktada avantajlı görülse de halka açılan şirketler, hisselerinin sürekli bir şekilde rakipler tarafından takip edilmesine de yol açmaktadır. Şirket, artık ortaklara sahip olduğu için birçok konu hakkında onlara bilgi vermek zorunda kalacaktır. Ayrıca halk arz öncesinde de hisselerin bir değeri ortaya çıkacak ve bu değer piyasada beğenilmediği takdirde hisse değerleri birden düşüş ile karşılaşabilecektir.