Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

90

Nedir Bu Sanal Para Madenciliği?

Kripto para madenciliği konusunda en temel tanım kripto para üretimi yapmak olabilir. Son dönemlerde birçok kripto para birimi Covid-19 salgını olmasına rağmen zirvelerde diyebiliriz. Böyle olunca akla ilk gelen “1 Bitcoin kaç USD” sorusu oluyor. Şu anda bir Bitcoin ‘in 10.000 USD seviyesinin yukarısında olması da insanın ister istemez dikkatini çekiyor. Aklınızdan geçen “Bitcoin madenciliği yasal mı? 1 Bitcoin ne kadar sürede üretilir? Madenciliği yapılan coinler nelerdir?” gibi birçok sorunun yanıtını bu makalede bulabileceğinizi umuyorum.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa kripto para madenciliği yapmanız mümkün olacaktır. Tabi birçok unsur yaptığınız mining üzerinde etkilidir. En önemli unsurları oluşturan temel etmen hangi kripto para biriminin miningini yaptığınız konusudur. Birçok sanal para biriminin aktif bir şekilde miningi yapılabilmektedir. Bu sanal para birimlerinin geliştirilmesinde ve temelinde kullanılan teknolojilere göre işlemci ile mi yoksa ekran kartı ile mi sanal para madenciliğinin daha karlı olacağını önceden araştırmanızda fayda olacağına inanıyorum. Eğer yapmak isterseniz hangi donanım ile ne kadar kar elde edebileceğinizi önceden hesaplayabileceğiniz birçok site mevcut.

Kripto Para Madenciliği Nedir
Kripto Para Madenciliği Nedir

Kripto Para Madenciliği Kazançlı mı?

Bundan birkaç sene öncesine kadar ellerindeki donanım ve elde etmek istedikleri sanal para birimlerini iyi tanıyan birçok madenci çok ciddi kazançlar elde ettiği bilinmekte. Son zamanlarda Bitcoin madenciliğinde kazancın neredeyse sıfıra yaklaştığı açık bir şekilde ortada. Bunun temel sebebi ise kazmanın oldukça zorlaşmış olması. Geçtiğimiz günlerde Ethereum madenciliğinin oldukça kazançlı olduğunun yaygınlaşması da sanal para madenciliğinin bilinirliğini arttırmıştır. Ethereum madenciliğinin kazançlı olabilmesi için elinizde güçlü bir anakart ve mining gücü yüksek ekran kartları bulunmalı aksi taktirde mining yaparak kazanç sağlamanız pek mümkün olmayacaktır. Böyle bir sanal para madenciliğine girişmek yüksek miktarda sermaye de gerektirecektir. Madencilik işine yatırım yaptığınız sermayenizi düzenli bir şekilde mining yaparak ortalama bir iki sene içerisinde geri alabilirsiniz.

Sanal Para Madenciliği Ölü Bir Yatırım mı?

Sanal paraların yaygınlaşması için önemli adımlar atan devletler ve yatırımcılar bulunmakta. Bu nedenle sanal paraların kullanımı yaygınlaştıkça üretime duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Fakat son dönemlerde bireysel mining çalışmalarında bir düşüş yaşanırken kurumsal madenciler sanal para madenciliği konusunda daha çok yer almaya başladı. Bu durumun ileride girişiminize ne tür bir zarar verebileceği konusunda araştırmalar yapmanızı öneririm.

Kripto Para Madenciliği Nedir
Kripto Para Madenciliği Nedir

Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

Ülkemizde şimdiye kadar sanal paralar ile alakalı herhangi bir yasal düzenleme ve açıklama yapılmamıştı. 2020 Yılının ilk aylarında Onbirinci Kalkınma Planının devamı olarak Blockchain tabanlı, Merkez Bankası sanal parasının uygulamaya konulacağını belirtildi. Bitcoin ‘in dünya çapında yasallaşmaması dolayısıyla, kripto para alıcısı veya satıcısı için devlet düzeyinde yasal bir koruma mevcut değildir, kullanımı veya üretimi isteğinize bağlıdır.


Benzer Yazılar