Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

86

Halka açılmış şirketlerin hisse senetlerine sahip olan kişiler için rüçhan hakkı bir öncelik sağlamak ile birlikte rüçhan hakkı nasıl kullanılır sorusu da özellikle yeni yatırımcıların en çok merak ettiği soruların başında bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle rüçhan hakkı teriminin açıklamasına, sonrasında nasıl bir yapısı bulunduğuna bakmak gerekecektir. 

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır
Piyasa Analizi ( Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır )

Rüçhan Hakkı Nedir?

Eğer rüçhan hakkı nasıl kullanılır sorusunun cevabını arıyorsanız, öncelikle rüçhan hakkı kavramının ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu bağlamda temel olarak rüçhan hakkı, öncelik hakkı olarak da adlandırılmaktadır. Yani piyasaya açılmış olan bir şirketin hisse senetlerine sahip olan bir yatırımcı, eğer şirket bedelli sermaye artırımı kararı alırsa, bölünmüş bu hisselerden öncelikli bir şekilde alma hakkına sahip olacaktır. 

Rüçhan Hakkı Neden Önemlidir?

Bir yatırımcı hisse senetlerine sahip olduğu bir şirkette rüçhan hakkı elde ettiğinde, genellikle bunu kullanmayı tercih eder. Çünkü yasal olarak rüçhan hakkı hak sahibi tarafından istenildiği takdirde kullanılmayabilir ve devredilebilir. Ancak hisse senedi sahipleri yani şirketin ortakları rüçhan hakkını kullanmadıklarında, daha fazla hisse senedi piyasaya sürüldüğü için başkaları tarafından satın alınan bu hisse senetleri sonrasında mevcuttaki ortaklık oranlarında bir düşüş yaşayacaktır. 

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır
Yükselen Grafik ( Rüçhan Hakkı Neden Önemlidir )

Bedelli sermaye artırımı kapsamında şirket ortakları ortaya çıkan yeni hisse senetlerinden alma hakkına öncelikli olarak sahip olurlar. Bu durumda rüçhan hakkı sahibi olan kişiler, yeni hisse senetlerinden aldıklarında mevcut paylarını koruyabilir ve ortaklık oranlarını muhafaza edebilirler. 

Rüçhan Hakkı Nasıl Hesaplanır?

Hisse senedi sahiplerinin rüçhan hakkı kullanımı gerçekleştirmesi için öncelikle rüçhan hakkı hesaplama işlemi yapılır. Rüçhan hakkı, ortaklıktan ötürü gelen yasal bir hak olmakla birlikte bedelli sermaye artırımı sonucunda pay alma hakkı olarak bir şirketin Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) tarafından belirlenmiş zamana yayılmış eski pay senetlerinin şirkete verilmesi sonrasında kullanılır hale gelir.

Rüçhan Hakkı Hesaplama
Hisse Senedi Grafiği ( Rüçhan Hakkı Hesaplama )

Yatırımcıların şirkette sahip olduğu hisse senedi miktarına göre hesaplama işlemi sağlanır. Şirketlerde ortağın rüçhan hakkı hesaplama işlemi yapılırken, hisse senedi sahibinin mevcut sermayedeki payı oransal olarak göz önüne alınır. Bu sayede bedelli sermaye artırımı kapsamında da aynı oran ile pay alma hakkı elde eder.

Kısaca Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Hisse senedi sahibi olan ortaklar rüçhan hakkı kullanımlarını kendilerine belirtilen süre içerisinde önceliklerini kullanarak gerçekleştirebilir. Belirlenen yeni fiyatlar ile bedelli sermaye artırımı sonrasında yeni hisse senetlerinden payları oranından alım yapabilirler. Ortak rüçhan hakkını kullanmak istemediği durumda da bu hak, rüçhan hakkı kupon pazarı üzerinde “R” koduyla 15 ve 60 gün süre içerisinde satışa çıkarılabilir.