Volatilite Nedir?

101

Finansal piyasalarda volatilite nedir sorusu en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Çünkü finans piyasası için volatilite çok önemli bir kavram olmak ile birlikte piyasadaki bir ürünün belirli bir zaman aralığı kapsamında fiyatında yaşanan oynamaları ifade etmektedir. Bu nedenle yatırımcı için de önemli bir kavram oluşturmaktadır. 

Volatilite Nedir?
Forex Grafiği ( Volatilite Nedir )

Volatilite Nasıl Hesaplanır?

Volatilite, çoğu zaman standart sapma sayesinde ölçülen bir değerdir. Bu bağlamda volatilite nedir sorusu tekrarlanacak olursa, çoğu zaman belirsizliğin artış dönemlerinde ortaya çıkan ve yüksek görülen bir değerdir denilebilir. Ayrıca volatilite, opsiyon prim hesaplaması açısından kullanılan önemli bir kavram oluşturmaktadır. 

Volatilite Endeksi Nedir?

Volatilite kavramındaki en önemli ayrıntılardan birini de volatilite endeksi oluşturmaktadır. Bu endeks günümüzde Chicago Borsası’nda işlem görmekte olan bir endeks olmakla birlikte piyasalarda korku endeksi şeklinde de adlandırılır. Genel olarak piyasaların ne kadar oynak olduğunu göstermeye yaramaktadır. 

Volatilite Nedir?
Araştıran Trader ( Volatilite Endeksi Nedir )

Volatilite endeksi ilk defa 1993 yılında hesaplanmıştır ve piyasaların oynak olduğu durumlarda çok daha değerli bir hale gelmek ile birlikte aksi durumda ise endeksin değer kaybettiği ifade edilmektedir. Özellikle çok yüksek belirsizlik yaşanan dönemlerde yani ülkeler arasında yaşanan savaşlar, hükümet krizleri, global krizler ve ekonomik krizler gibi dönemlerde volatilite endeksi çok yüksek noktalara ulaşabilmektedir.

Dolar Volatilite Hesaplaması Nedir?

Volatilite, varyans ve standart sapma kullanımı vasıtası ile hesaplanan bir diğer olmakla birlikte dolar üzerinden bir hesaplama gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda dolar volatilite hesaplamasına bakıldığında, aylık olarak belirli bir değer arasında dolar bazlı hisse senedi fiyatlarında öncelikle standart sapma ve sonrasında varyans hesaplanarak, volatilite hesabı gerçekleştirilebilir. 

Volatilite Endeksi Nedir?
Grafik İncelemesi Yapan Trader ( Dolar Volatilite Hesaplaması Nedir )

Volatilite Yatırımcıya Ne Sağlar?

Aslında dolar volatilite gibi değerler yatırımcı için ne kadar riskli bir yatırım yapılacağı açısından fikir verebilmektedir. Çünkü volatilite, bir risk ölçüsü olmak ile birlikte değerlerin ortalama fiyatların çevresinde nasıl bir dağılım gösterdiğini ortaya koyar. 

Yatırımcı volatilite sayesinde para kazanma fırsatı elde edebilir. Çünkü bazı yatırımcılar birçok yatırımcının işlem gerçekleştirmediği dönemlerde varlık satın almak isteyebilir. İşte bu zamanlarda yatırımcılar volatilite endeksi incelemeleri sayesinde korku hakim olan dönemlerde piyasada çok daha fazla kar sağlayacak alım/satım işlemleri yapabilir. 

Öte yandan uzun vadeli yatırımcılar açısından bakıldığında volatilite anlamlı bir değer oluşturmaz, ancak birçok fayda sağlar. Yatırımcı risk oranı hesaplaması ile birlikte doğru yatırım yapma fırsatı elde ederken, volatilite bir fayda oluşturur ve düşük riskler ile kazanım sağlama ihtimali ortaya çıkar.